Rodzaj łyżew – jakie wybrać łyżwy?
Jakie łyżwy są najlepsze dla dzieci?
Dzieciom rozpoczynającym naukę jazdy na łyżwach, polecamy klasyczne łyżwy figurowe, zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Figurówki ograniczają ryzyko najbardziej niebezpiecznych upadków w tył. Gdy dziecko już opanuje jazdę, nie będzie się bało i przewracało, można jako kolejne łyżwy kupić mu hokejówki. Bardzo sprawne ruchowo dzieci nauczą się jazdy oczywiście równie szybko na figurówkach, jak i na hokejówkach.
Dlaczego nie kupować dzieciom łyżew regulowanych?
Ważne, by unikać kupowania dzieciom bardzo popularnych obecnie łyżew regulowanych. Te łyżwy, choć mają regulowaną długość, nie mają regulowanej tęgości. To oznacza, że dzieci które pierwszy raz zakładają nowo kupione łyżwy „rozwojowe”, mają je dużo za dużo. Przez nadmierny luz w bucie, dzieci są pozbawione możliwości przekładania pracy stopy na pracę łyżwy i ciężko im efektywnie odpychać się i zmieniać kierunek ruchu. W łyżwach regulowanych dzieci znacznie wolniej uczą się jeździć na łyżwach.
Gorąco polecamy w związku z powyższym zakup łyżew w konkretnym rozmiarze. Takie łyżwy przez jeden lub dwa sezony nie zniszczą się i będzie można je z powodzeniem odsprzedać, gdy dziecko z nich wyrośnie.
Jakie łyżwy są najlepsze dla dorosłych?
Jazda, czy to na łyżwach figurowych, czy hokejowych, daje tyle samo radości. Jeśli nie wiemy jaki rodzaj łyżew wybrać, wyobraźmy sobie jak chcemy jeździć na łyżwach. Zastanówmy się jak chcemy na nich wyglądać, jaką przyjąć postawę, które triki i kroki bardziej nam się podobają. W zależności od tego, wybierzmy rodzaj łyżew. Do nauki lepsze są łyżwy figurowe, gdyż ograniczają ryzyko najbardziej niebezpiecznych upadków w tył, ale jeśli koniecznie chcemy zacząć od razy od hokejów, zróbmy to.
Ponieważ dorośli są ciężsi niż dzieci, najtańsze modele łyżew w dużych rozmiarach mogą bardzo szybko utracić swoją sztywność w cholewce, a przez to stać się niebezpieczne narażając nas na urazy kostki.
Kupując w sklepie łyżwy pougniatajmy ich cholewki. Jeśli udaje nam się bez problemu zebrać razem cholewki, także że dziurki na sznurówki stykają się – łyżwy te są za miękkie. Bardzo szybko cholewki takich łyżew ulegną „złamaniu”, czyli trwałemu zgięciu w kostce i przestaną tę kostkę zabezpieczać. Profesjonalne modele łyżew figurowych mają cholewki usztywniane kevlarem, z którego wykonuje się kamizelki kuloodporne. Wszystko po to, by skórzany but, choć plastyczny miał bardzo sztywną cholewkę, uniemożliwiającą ruchy stopy na boki. Pożądana jest możliwość zginania stopy do przodu i to zapewnia konstrukcja buta oraz sznurowanie z przodu buta. Profesjonalne łyżwy to jednak duży wydatek i są zbyt sztywne dla początkujących. Warto jednak wybierając łyżwy w sklepie pamiętać, że tak naprawdę nie ma ograniczenia dla sztywności cholewki i im ta cholewka jest sztywniejsza, tym lepiej. Zachęcamy więc do skrupulatnego sprawdzenia upatrzonych łyżew i wybrania łyżew z możliwie najtwardszą cholewką spośród tych o akceptowalnych cenach. Niech kupione łyżwy posłużą dłużej niż jeden sezon.
Oczywiście przy wyborze łyżew powinniśmy wziąć też pod uwagę wygodę, która jest niezwykle ważna. O tym poniżej.
Jak dobrać rozmiar łyżew?
Wybierając w sklepie łyżwy należy zwrócić uwagę na to, aby zabezpieczały kostkę przed wyginaniem się stopy na boki. Oznacza to, że powinny mieć sztywną cholewkę. Łyżwy powinny być dopasowane, w rozmiarze noszonego obuwia lub maksymalnie o jeden rozmiar większe. Nie wybieramy w związku z tym łyżew o dwa rozmiary za dużych, żeby „zmieściła się w nich gruba skarpeta” Przyjęło się, że długość wkładki w bucie powinna być dłuższa o 0,5 cm od długości stopy. Należy zmierzyć obie stopy, ponieważ często nie są równej długości i w takim przypadku, dobrać wkładkę odpowiednią dla dłuższej stopy.
Samo dopasowanie długości wkładki, nie zastąpi przymierzenia łyżew. By dobrze ocenić rozmiar buta łyżwiarskiego należy założyć go na stopę, docisnąć piętę do końca buta i but koniecznie dobrze zasznurować lub zapiąć. Paradoksalnie bez zasznurowania lub zapięcia, łyżwy mogą wydawać się za ciasne, ponieważ stopa nie jest w nich prawidłowo ułożona. Jeśli po zasznurowaniu lub zapięciu, łyżwy uwierają w którymś miejscu, na przykład w kostce, warto rozważyć zakup innego modelu. Nowe łyżwy podczas używania dopasują się nieco do stopy (bardziej łyżwy figurowe niż bardzo sztywne buty hokejowe), ale jeśli w momencie zakupu buty łyżwiarskie uwierały w którymś miejscu, to raczej to się nie zmieni i na stopach od używania mogą pojawić się odciski i pęcherze. Warto do skutku szukać łyżew dopasowanych, przylegających do stopy, ale nie uwierających.
Ostrzenie łyżew
Koniecznie sprawdź przed pierwszą lekcją czy Twoje łyżwy są naostrzone. Jazda na tępych łyżwach jest niebezpieczna, ponieważ nogi same się rozjeżdżają i bardzo trudno jest odepchnąć się, gdy płoza ma słabą przyczepność do lodu.
Kiedy płozy są stępione, patrząc na nie z góry widzimy zaokrągloną, wyraźną linię na obu krawędziach, kiedy nie widzimy tej linii. a krawędzie wydają się tak cienkie, że aż ledwo widoczne z góry, płoza jest ostra. Patrząc na wprost również da się dostrzec różnicę pomiędzy ostro zakończonymi krawędziami, a zaokrąglonymi stępionymi.
Jak ubrać się na zajęcia łyżwiarskie?
Na zajęcia ubieramy się wygodnie, tak by ubranie nie krępowało ruchów. Odradzamy dżinsy.
Wkładamy czapkę, by chronić skórę głowy w razie upadku. Od włożenia czapki zwalnia tylko założenie kasku.
Niezbędne są rękawiczki – przydadzą się dwie pary – druga zapasowa schowana w kurtce lub plecaku. Będziemy ćwiczyć bezpieczne upadanie i wtedy trzeba będzie dotknąć lodu. Rękawiczki dodają również odwagi i podnoszą poczucie bezpieczeństwa na łyżwach, ponieważ kontakt z lodem w razie upadku (gdy niemal na pewno dotkniemy lodu dłońmi) wydaje nam się mniej nieprzyjemny, gdy dłonie chronią rękawiczki.
Ubieramy się na cebulkę, tak by móc rozebrać się unikając zapocenia się. Na zajęciach, gdy wszyscy są zaaferowani tym co się dzieje i chcą dać z siebie wszystko, można bardzo łatwo się spocić zwłaszcza, jeśli nie będzie mrozu! Zamiast grubej kurtki proponujemy dwie lub nawet trzy cienkie bluzy, które jedną po drugiej można zdjąć. Jeśli natomiast będzie duży mróz, osoby szybko marznące mogą nawet założyć spodnie narciarskie, by ciało nie wychłodziło się i mięśnie były cały czas gotowe do intensywnej pracy.
Czy należy jeździć w kasku i w ochraniaczach? Które są najlepsze?
Na początku nauki jazdy na łyżwach, gdy mogą zdarzyć się niebezpieczne upadki w tył, warto włożyć kask. Może to być kask narciarski lub rowerowy.
Podobnie, warto jeździć w ochraniaczach na kolana, łokcie i nadgarstki. Wielu osobom ochraniacze oprócz swojej podstawowej funkcji dodają też odwagi. Gdy więc czujemy się niepewnie na lodzie, tym bardziej warto z nich skorzystać. Nie akceptujemy udziału w zajęciach osób z rolkowymi (twardymi, śliskimi) ochraniaczami na kolanach. Można zastąpić je ochraniaczami siatkarskimi, które nie powodują wpadania w poślizg podczas upadku.
Co jeszcze zabrać ze sobą na zajęcia?
– chusteczki higieniczne, by móc wydmuchać w razie potrzeby nos
– herbatę w termosie lub wodę do picia.